איך לבחור משקפי סקי וסנובורד

מדריך מקצועי לקניית גוגלס שיעמדו בציפיות שלכם

גיא בן-חיים

משקפת גלישה (או גוגלס באנגלית) היא אחד האביזרים החשובים ביותר לסקי ולסנובורד. למה? קודם כל כי השלג הוא לבן והוא משמש משטח מחזיר אור לקרני השמש, מה שהופך את השמש למסוכנת פי כמה ביום גלישה. לכן, חוץ מקרם הגנה, חשוב מאוד לגלוש עם גוגלס. דבר שני, קרני השמש עלולים לסנוור אתכם ולמנוע ממכם להבחין בתנאי הקרקע: בורות, עצים, מדרון וככה להפוך את חווית הגלישה למסוכנת.

יש אנשים שגולשים עם משקפי שמש, אבל זה לא תחליף מוצלח (או בטוח) לגוגלס. אנחנו ממליצים לכל מי שחושב להתחיל לגלוש באופן קבוע לקנות משקפי סקי. זווית הראייה שלהם רחבה, הם יושבים טוב ויציב על הפנים ומגנים על רוב הפנים מנזקי הקרינה של השמש.

אוקי, אז מה צריך לדעת כדי לקנות קנייה חכמה של משקפי סקי? על זה בעצם כל המאמר.

2 סוגי משקפות סקי (גוגלס)

1) גוגלס עדשה שטוחה (עדשת צילינדר)
עיצוב פרופיל שטוח ונמוך יותר מאשר עדשה קמורה. עיצוב זה הפך לפופולרי יותר כי הוא נראה מגניב יותר. החסרונות העיקריים בעדשה גלילית הם שיש שטח פנים שטוח יותר שאור משתקף בו ויוצר בוהק וסנוור. האופטיקה גם לא תמיד אופטימאלית עם עדשה שטוחה. ובכל זאת, מרבית המשקפות השטוחות נועדו לשבת קרוב מספיק לפנים שלך בכדי להעניק לך עדיין נוף היקפי הגון.

2) גוגלס עדשה קעורה (עדשת ספיירה)
עיצוב בעל מראה מעוגל, דמוי בועה, היוצר שטח פנים רב יותר על העדשה לתצוגה היקפית ללא הפרעה. עקומת העדשה מפחיתה את הזוהר מכיוון שאין כמעט כתמים שטוחים שבהם האור יכול לפגוע כדי ליצור בוהק. יתרון נוסף של עדשה כדורית הוא הנפח הנוסף בתוך המשקף אשר מסייע בהפחתת האדים בפנים.

גוגלס עם עדשת עגולה
גוגלס עם עדשת צילינדר

מידת משקף וגודל הראש

בשוק המשקפות קיימים לרוב 3 גדלים: קטן, בינוני וגדול.

  • קטן – יתאים לרוב לילדים ונשים
  • בינוני – יתאים לגברים ונשים ויתאים לרוב הקסדות בשוק
  • גדול – יתאים בעיקר לגברים עם ראש גדול מאוד

הקשר בין צבע העדשה וכמות האור שחודר לגוגלס

צבע
אין דבר גרוע או מסוכן יותר מלגלוש עם עדשה לא מתאימה לתנאי מזג האוויר. ישנם עשרות סוגי צבעים של עדשות והם מעט משתנים גם בין חברה לחברה. חשוב להבין איזה צבע מתאים לאיזה סוג מזג אוויר בהתאם לכמות האור שהוא מאפשר שיכנס בעדשה.

VLT – כמות האור הנכנסת בעדשה
במפרט הטכני של רוב העדשות יצוין אחוז כניסת כמות האור. פרמטר זה נקרא VLT כלומר Visible Light Transmission. במילים אחרות: מהי כמות האור העוברת (נכנסת) דרך העדשה. בתמונה הבאה תוכלו לראות את ההבדלים בצבעים, בתנאי הגלישה ובכמות ה-VLT של כל עדשה.

איזה צבע עדשה הכי כדאי לבחור?

ככל שתבלו יותר זמן על ההר סביר שתפגשו בתנאי מזג אוויר שונים. האמת היא שאף משקף או עדשה לא יכולים לספק לכם ראות מושלמת בכל קשת הצבעים וסוגי מזג האוויר שקיימים. אולי לא צריך לבחור… בשוק יש גם משקי סקי עם עדשות להחלפה.

יצרני גוגלס המציאו דרכים גאוניות להחלפה מהירה של עדשות בין אם זה באמצעות קליפסים או מגנטים. מה שמאפשר לגולשים להחליף עדשות בזריזות בהתאם לתנאי מזג האוויר ללא צורך בקניית גוגלס נוספים. בנוסף, גוגלס רבים שתקנו יגיעו עם עדשה נוספת במתנה.

אם יש לכם מספר עדשות להחלפה סביר להניח שתוכלו לגלוש בנוח בתנאים שונים, אבל כדאי לציין שגם אם תקנו משקף איכותי מאוד בעל עדשה אחת (שלא ניתנת להחלפה) סביר שהוא יעשה את העבודה ברוב תנאי מזג האוויר.

אז כמה עדשות צריך?

אם אתם יודעים את תנאי מזג האוויר או האתר שבו תגלשו תוכלו להסתפק בגוגלס עם עדשה אחת. בכל מקרה, אנחנו ממליצים להחזיק לפחות 2 עדשות שונות, אחת למזג אוויר שמשי ואחת לתנאי ערפל ועננים.

אמצעי הגנה מקרינה ומסנוור

כמעט כל סוגי הגוגלס מצויידים בהגנת UV, אפילו הזולים ביותר שבהם מגיעים עם הגנת 100% מקרינת UV. חשוב לציין שקרינת UV מתגברת ככל שעולים בגובה (ויש פחות אטמוספירה שתסנן את הקרינה בשבילנו), כך שהגוגלס יגנו לנו על העיניים מעייפות וימנעו נזק ארוך טווח.

1) עדשת מראה

ציפוי מראה חיצוני מחזיר יותר קרני אור ומונע מהן לחדור לנו למשקף. עדשת מראה תמנע מאיתנו פחות בוהק וסנוור ותאפשר לנו ראייה צלולה יותר בתנאי שמש.

משקפי סקי וסנובורד עם עדשת מראה

2) עדשה מקוטבת (Polarised)

עדשות כאלה מונעות כניסת בוהק (Glare) בזוויות שונות ונותנות לעיניים שלנו יותר ניגודיות שתכלס אומר ראות צלולה יותר. בנוסף, עדשה כזו מונעת עייפות של העיניים.

עדשות מקוטבות יעבדו טוב ביום שמש בהיר אבל יהיו כהות מדי ביום מעונן או ערפילי. כמו כן, עדשות כאלה עלולות להשפיע לנו על מימד העומק, אז כדאי לוודא שזה מה שאתם מחפשים לפני הקנייה.

3) עדשה פוטוכרומטית

עדשות כאלה מתאימות עצמן לאור המשתנה, הן נהיות כהות כשהן נחשפות לקרינה אולטרה סגולה (UV) ונהיות בהירות כאשר מחשיך בחוץ. גוגלס עם עדשה כזו יהיו ורסטיליות מאוד וימנעו צורך לקנות מספר עדשות להחלפה. שימו לב שלוקח כמה דקות לגוגלס כאלה להשתנות בין מצבי התאורה השונים.

4) עדשת פריזמה

זוהי טכנולוגיה של אוקלי למצבי אור משתנים. בדומה לעדשות פוטוכרומטיות, עדשות אלה חוסמות גלים מסויימים של אור ובכך מעצימות את הניגודיות ומאפשרות לנו לראות כמעט בכל תנאי שטח.

אמצעים מיוחדים נגד הצטברות אדים על העדשה

כולנו מכירים כמה זה מבאס כשנכנס שלג לגוגלס או שאנחנו סתם מזיעים ומתחילה להצטבר לחות על העדשה. זה מטשטש את שדה הראיה ומפריע לגלישה. למזלנו הרבה יצרנים עושים מאמצים כדי למזער את הבעיה. איך הם עושים את זה?

1) עדשה כפולה

עדשה כזו יוצרת מעין חומה כפולה שמונעת אדים על העדשה החיצונית באופן משמעותי יותר ממשקף עדשה אחת. רוב הגוגלס החדשות מיוצרות עם עדשה כפולה משום שעדשה אחת פשוט לא מתאימה לתנאי גלישה של סקי וסנובורד.

2) ציפוי נגד ערפל

ציפוי כימי שמותז על העדשה ואמור למנוע הצטברות אדים על העדשה החיצונית. שימו לב לקרוא את הוראות היצרן כדי לטפל ולנקות את הגוגלס בצורה נכונה כדי שלא יתקלף לכם הציפוי.

3) חריצי אוורור (ונטילציה)

כמעט לכל גוגלס איכותיות כיום יהיו חריצי אוורור. חלקם טובים מהאחרים אבל באופן כללי, ככל שישנם יותר פתחי אוורור כך יצטברו פחות אדים על העדשה. בנוסף, חשוב לוודא שהקסדה שלכם לא חוסמת את פתחי האוורור של הגוגלס.

חריצי אוורור במשדקפי סנובורד וסקי​

OTG – גוגלס שניתן להרכיב על משקפי ראיה

אלה גוגלס שעוצבו עבור אנשים שמרכיבים משקפי ראייה. הן מעט עמוקות יותר ומגיעות עם מסילות עבור צידי המשקפיים.

OTG – גוגלס שניתן להרכיב על משקפי ראיה​

איך מטפלים ומנקים גוגלס?

  1. לעולם אל תניחו את הגוגלס שלכם עם העדשה מופנית כלפי מטה. הניחו אותם על הרצועה והספוג כאשר העדשה פונה למעלה.
  2. השתמשו רק בבד מיוחד (כמו של משקפי שמש) לנקות את העדשה והשתדלו להימנע מלנקות את העדשה עם החולצה הטרמית או הטי-שירט שאתם לובשים מתחת למעיל.
  3. כאשר אתם מסיימים יום גלישה הניחו לגוגלס להתייבש לחלוטין לפני שאתם מאחסנים אותם
  4. אל תייבשו את הגוגלס בשמש ישירה או בחום (מייבש שיער במלון)
האם המאמר עזר לך?

על כותב המאמר: גיא בן-חיים

עורך ראשי וגולש סנובורד. מנוי לכל ניוזלטר אפשרי וקורא כל היום על דברים חדשים בתחום.