איך לבחור בינדינגס לסנובורד

מדריך מקצועי קצר במילים פשוטות

אמוץ הררי

לבינדינגס תפקיד מרכזי בהשגת שליטה טובה בבורד במהלך הגלישה. יש סוגים שונים וקטגוריות שונות לבינדינגס שנועדו למקסם את השליטה בתנאי גלישה או סגנונות גלישה שונים. לכן הכנו לכם מדריך מעמיק על איך לבחור בינדיגס שיאפשרו לכם חווית גלישה אופטימאלית בהתאם לסגנון הגלישה והרגלי הגלישה שלכם. תהנו.

סוגי בינדינגס עיקריים

ביינדינגס מחולקים ל-3 קטגוריות לפי צורת הסגירה שלהם:

  1. ביינדינגס רצועות – הסגירה בהם מתבצעת בעזרת 2 רצועות, אחת לקרסול ואחת מעל האצבעות. ביינדינגס מסוג רצועות הם הכי אמינים ונפוצים בשוק.
  2. ביינדינגס כניסה מהירה – מכניסים אליהם את הרגל מהחלק האחורי ועל ידי לחיצה כלפי מטה הם ננעלים לרגליים.
  3. ביינדינגס סטפ און (Step-on) – ביינדיגס כאלה באים בשילוב עם נעליים מיוחדות. בנעליים ובביינדיגס קיימים מגנטים או אבזמים מיוחדים שננעלים יחד בזמן הדריכה. בקניית ביינדינגס כאלה צריך לקנות גם בוטס תואמים.
סוגים של בינדינגס - בינדינגס שתי רצועות
בינדינגס רצועות
בינדינגס כניסה מהירה
בינדינגס כניסה מהירה

בחירת בינדינגס לפי דרגת הגמישות הרצויה

בינדינגס באים בדרגות שונות של גמישות, או בז׳רגון המקצועי – פלקס (Flex). הגמישות קובעת את דרגת האחיזה שיהיה לרגל שלכם בסנובורד ואת טווח התנועה של הקרסול. במילים אחרות הפלקס מגדיר עד כמה תוכלו להזיז את הקרסוליים שלכם קדימה ואחורה במהלך הגלישה. לפלקס השפעה ישירה על כמות האנרגיה שתוכלו להעביר מהגוף שלכם אל הסנובורד ואל השלג.

פלקס קשיח – יעביר יותר אנרגיה ולכן יספק יותר שליטה במהירויות גבוהות או בגלישה על מוגולים (מסלולים אתגריים עם תלוליות וגומחות) על חשבון טווח תנועה שדרוש בשביל טריקים וקפיצות.

פלקס בינוני – הוא פשרה בין שליטה בבורד לחופש תנועה.  הוא מאפשר גלישה מהירה ונוחיות סבירה באוף פיסט או פראודר וגם גמישות מספקת בקפיצות בסיסיות וטריקים פשוטים על המסלול. זה לא ייתן מענה אופטימלי לגלישה טכנית מהירה מחוץ למסלולים וגם לא את הרכות שדרושה למי שמבלה את הזמן בין ריילים לרמפות בפארק.

פלקס רך – נותן חופש תנועה בקפיצות וטריקים ואקסטרה רכות בנחיתות על חשבון העברת אנרגיה יעילה אל השלג ושליטה בבורד במהירויות. בינדינגס עם פלקס רך יקשה עליכם לגלוש על פאודר ויפחית יציבות כשתצברו מהירות.

איך לבחור בינדינגס לסנובורד לפי גמישות - פלקס 2

רצוי להתאים את הפלקס של הביינדינגס לפלקס של הבוטס

אין הגיון בלגלוש עם בוטס וביינדינגס ברמות גמישות שונות, כי ביינדינגס קשיחים ינטרלו בוטס רכים ולהפך. אם קניתם בוטס רכים אני רק יכול להניח שרציתם טווח תנועה. לכן חשוב לבחור ביינדינגס שמאפשרים את טווח התנועה הרצוי לכם בהתאם לסגנון הגלישה שלכם.

בחירת בינדינגס לפי סגנון הגלישה שלכם

לגולשי פארק או פריסטייל מומלץ פלקס רך

גולשים שמבלים את מרבית זמנם בפארק בטריקים נחשבים לגולשי פריסטייל. ביינדינגס בקטגוריה הזו לרוב מציעים פלקס רך יותר כדי לאפשר יותר טווח לטעויות, נחיתות רכות יותר ואפשרות לתפוס את הבורד באוויר בזמן קפיצה.

לגולשי אול-מאונטיין מומלץ גמישות בינונית

הקטגוריה הזו כוללת גולשים שרוצים לטעום טיפה מכל דבר: פאודר, מסלולים, פארק ועוד. ביינדינגס כאלה הם לרוב בגמישות בינונית כדי להתאים לתנאי השטח השונים.

לגולשי פרירייד מומלץ פלקס קשיח

הקטגוריה הזו היא לגולשי פאודר ותנאי שטח קשים. ביינדינגס כאלה הם בעלי פלקס קשיח בשביל תגובתיות טובה יותר והעברת אנרגיה אל הסנובורד.

 

בחירת בינדינגס לפי סגנון גלישה

איך בוחרים מידה לבינדינגס?​

לכל חברה יש מדד משלה לקניית ביינדינגס בהתאם למידת הנעליים, אבל בסך הכל השיטות די דומות בין החברות. השוני הוא מידה לפה או מידה לשם. בכל אופן, לפני קניה מומלץ לבדוק את המפרט הטכני של החברה עצמה כדי לוודא שאתם קונים את המידה הנכונה. 

מידות ביינדינגס מקובלות:

מידת ביינדינגס מידת נעליים
Small 38-40.5 (מידות מונדו 24-25.5)
Medium 41-43 (מידות מונדו 26-28)
Large 43.5 ומעלה (מידות מונדו 28.5 ומעלה)

מילון מונחים​

אם אתם רציניים לגבי קנייה של בינדינגס כללנו פה רשימה של מונחים שיעזרו לכם להבין את המפרט הטכני של המוצרים השונים. בתקווה שזה יקל עליכם להבין מה היתרונות והחסרונות של כל מוצר ומה מתאים לכם בצורה מיטבית. בואו נתחיל.

Highback – החלק האחורי של הביינדינגס שנראה כמו לשונית מעוקלת ותפקידו לספק תמיכה לעקב תוך כדי שהוא שולט על מידת הגמישות הכללית של הביינדינגס.

רצועות קרסול ובוהן – אלה הרצועות שנסגרות עם אבזמים על המגפיים שלנו ומספקות יציבות ונעילה על גבי הבורד.

ראצ'טים – מנגנון הידוק לאבזמים שמחזק את הרצועות על הרגל.

Heelcup – חישוק בצורת U בבסיס החלק האחורי שאליו נכנסת הרגל. תפקידו לשמור על הרגל נעולה במקום.

Baseplate – אלה דיסקיות מחומרים מרוכבים דמויי פלסטיק שמספקות את החיבור לבורד עצמו ועליהן מתלבשים הברגים.

Toe Ramp – לחלק מביינדינגס קיימת רמפה קטנה לבהונות שניתן לכוונן אותה ובכך להשפיע על העמידה שלנו.

Footbed – זה המדרס שעליו עומדת הרגל. כל ביינדינגס מיוצרים עם מידת ריכוך שונה בחלק זה.

חיזוק מהיר ללא ברגים – פטנט של כמה מהחברות שמאפשר לחזק או להקטין/להגדיל את רצועות הביינדינגס ללא שימוש במברג.

Forward lean adjuster – רוב הביינדינגס מיוצרים עם ידית קטנה בחלק האחורי שמאפשרת את כיוון הזווית של ה-highback.

האם המאמר עזר לך?
אמוץ הררי סנואו מאפיה

על כותב המאמר: אמוץ הררי

העורך הראשי של תחום הסקי בצוות סנומאפיה. גולש סקי וסנובורד ותיק עם אהבה גדולה לספורט. משקיע כל רגע פנוי בלמידה וגילוי של ציוד סקי שווה וטכנולוגיות סקי חדשות ומעניינות. מאמין בשיתוף הידע עם חברים, משפחה וכל חובבי הספורט ממתחילים ועד מתקדמים.